Nawierzchnie asfaltowe są jednym, z najpopularniejszych rozwiązań w budownictwie drogowym i nie bez przyczyny. Posiadają one szereg zalet, w poczet których możemy zaliczyć przede wszystkim wysoki stopień bezpieczeństwa. Wpływ na to ma zastosowanie coraz co to nowszych technologii, które zapewniają szybkie odprowadzanie wody powierzchniowej, co sprowadza się do zmniejszenia ich strumienia, a tym samym do poprawy widoczności dla kierowcy w mokrych warunkach pogodowych. Także porowate materiały, jakie często wykorzystuje się do produkcji nawierzchni asfaltowych, przyczyniają się do redukcji oślepiającego sprayu oraz rozpraszania wód powierzchniowych, zmniejszając jednocześnie ryzyko pojawienia się zjawiska aquaoplaninu oraz maksymalizując widoczność oznakowania drogowego.
Drugą istotną zaletą powierzchni asfaltowych jest ich opłacalność. Są one bowiem znacznie tańszym rozwiązaniem w porównaniu choćby do betonowych nawierzchni. Asfalt cechują także niskie koszty początkowe oraz możliwość recyklingu, co ma również wpływ na ogólne koszty. Nawierzchnie asfaltowe są także trwałe. Mają bowiem solidną podbudowę, która potrafi przenosić główne obciążenie ponad niezwiązaną warstwę gruntu. Jeśli nawierzchnie asfaltowe zostaną odpowiednio zaprojektowane, wykonane i utrzymane, to posłużą w bardzo dobrym stanie przez dziesiątki lat.
Szybkość realizacji, ekologiczność i redukcja hałasu
To jednak nie koniec zalet nawierzchni asfaltowych, które są także bardzo szybkie w realizacji. Nie potrzeba bowiem poświęcać czasu na jego wiązanie i nadają się one do użytku od razu po zakończeniu realizacji. Kolejną korzyścią wynikającą z postawienia na to rozwiązanie jest coraz większa ekologiczność, co sprowadza się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz redukcji kosztów energii. Z asfaltowymi powierzchniami możemy liczyć również na redukcję hałasu (zarówno wnętrz, jak i na zewnątrz auta), co ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.