Współcześnie ludzie bardzo dużą uwagę przywiązują do rekreacji. Często podejmowaną aktywnością jest jazda na rowerze. Dlatego też władze miast powinny zapewniać mieszkańcom taką możliwość przez budowę ścieżek rowerowych. Takie działanie przynosi zalety nie tylko użytkownikom, ale także samemu miastu. Dowiedz się, jakie są najważniejsze korzyści tworzenia ścieżek rowerowych.
Czym jest ścieżka rowerowa
Ścieżka rowerowa lub inaczej droga rowerowa to wydzielony pas terenu, który przeznaczony jest do ruchu rowerowego. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, oznaczona jest znakami drogowymi lub oddzielona od drogi konstrukcyjnie. Ścieżki rowerowej nie należy mylić ze szlakiem rowerowym. Jest to bowiem odcinek, który może prowadzić zarówno po miejskich drogach rowerowych, poza miastem. Mogą to być także zwykłe drogi publiczne i niepubliczne.
Podstawowe zalety tworzenia ścieżek rowerowych
Budowa ścieżek rowerowych zapewnia wolność wyboru środka transportu. W takim przypadku nie musi to być samochód lub pojazd komunikacji miejskiej. Co więcej, ścieżki rowerowe wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wówczas ludzie nie są narażeni na korzystanie z jezdni, która nie zawsze jest komfortowa, gdy poruszamy się wśród pędzących aut. Rower jest środkiem transportu, który może rozwiązać problemy parkingowe, które obecnie stanowią problem wielu miast. Ścieżki rowerowe wpływają na rekreacje danego miejsca i sprawiają, że miasta przyciągają turystów. Istotne jest także to, że infrastruktura rowerowa jest wielofunkcyjna. Dzięki temu możemy dojechać do pracy czy nawet wyjechać za miasto.